Korona salgını ile birlikte değiştirmemiz gerektiğini fark ettiğimiz beş kişisel bakım alışkanlığı

Son zamanlarda gündemimizin üst sıralarında yer alan covid-19 virüs salgını, kişisel bakım ve hijyenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamamızı sağladı. Herkesin kendi sıkı yönetimini ilan edip evden çıkmamaya gayret gösterdiği bu günlerde, kişis

Korona salgını ile birlikte değiştirmemiz gerektiğini fark ettiğimiz beş kişisel bakım alışkanlığı
Bu içerik 246 kez okundu.
Advert

Kozmetik reyonlarında ürün testerlarını denemek

Yeni bir kozmetik ürünü alırken bize yakışıp yakışmayacağından emin olmak isteriz. Bu yüzden; kozmetik mağazalarında birçok ürünün tester ürünleri bulunur. Ancak günde yüzlerce müşterinin denediği bu ürünleri denerken temkinli olmak ve mümkünse direkt vücutta denememek gerekir. Çünkü daha önce deneyen kişilerde enfeksiyon olup olmadığını asla bilemeyiz. Ürünü, direkt dudağınıza ya da gözünüze sürmek yerine elinizin iç bilediğinde denemeniz ve sonra antibakteriyel mendille hızlıca silmeniz daha yerinde bir yöntem olabilir.

Sürekli yüzümüze dokunmak

Yüze sürekli dokunmak, özellikle masa başında çalışan kadınların sıklıkla yaptığı bir davranıştır. Korona salgını, bize bu davranışın ne kadar yanlış olduğunu bir kere daha hatırlattı. Çünkü sürekli yüzümüze dokursak elimizde bulunan bakterilerin ağız ve burun yoluyla vücudumuza girmesine neden olabiliriz. Öte yandan bu davranış cildimiz için de sakıncalıdır. Sürekli yüzümüze dokunarak elimizde bulunan bakterilerin, yüzümüzde bulunan yağ kanallarını tıkamasını kolaylaştırabilir ve yüzümüzde sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayabiliriz.

Diş fırçasını saklama koşullarına dikkat etmemek 

Diş fırçaları, bakteri ve virüs tehditine en yatkın kişisel bakım gereçlerinin başında gelir. Bu nedenle, diş fırçalarını kullanırken ve saklarken çok dikkatli olunması önerilir. Diş fırçalarımızda bakteri oluşumunu önlemek için her kullanımdan sonra öncelikle iyice temizlendiğinden ve kurulandığından emin olmamız gerekir. Kullanımı bittikten sonra başkalarının diş fırçalarına değmeyecek bir ortamda saklanmasına özen gösterilmelidir. Bu yüzden evdeki tüm diş fırçalarının tek bir kapta muhafaza edilmemesi önerilir.

Kişisel bakım ürünlerini paylaşmak

Havlu, sabun, makyaj malzemeleri ve tarak gibi eşyalar kişisel kullanım için üretilir ve hijyen kuralları gereği paylaşılmaması gerekir. Çünkü bedenle yakın temasta olan bu ürünler, var olan bir enfeksiyonu başka bir kişiye kolaylıkla taşıyabilir. Bu nedenle bu tip ürünleri paylaşmamaya ve hijyenik olmalarına özellikle dikkat etmemiz gerekir.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kuaför salonlarına gitmek

Kuaför salonları maksimum önlem almak ve virüsün yayılmasını önlemek amacıyla kapalı. Bu dönemde birçok kadın, kişisel bakım ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarının kaygısını yaşıyor olabilir. Belki de bu dönem kişisel bakımda bazı alışkanlıklarımızı değiştirmenin tam zamanı. Salgın zamanları daha yüksek bir tehdit oluşturmakla birlikte, normal zamanlarda da kişisel bakım için yaptırdığımız bazı uygulamalar sırasında uygulamayı yapan kişiyle güvenli yakınlık mesafesini aşabiliyoruz. Özellikle ağız ve burun gibi bulaşıcı hastalıkların yayılma riskinin yüksek olduğu alanlarda bu mesafeyi maalesef koruyamayabiliyoruz. Örneğin; istenmeyen tüylerden kurtulma uygulamaları sırasında bu durumla sıklıkla karşılaşıyoruz. Oysaki evimizde de sir ağda bantlarıyla kişisel bakım rutinimize çok daha pratik ve hijyenik bir şekilde devam edebiliriz. Üstelik hassas cilde sahip olup ağdadan kaçınanlar için de artık kolay bir çözüm var. Türkiye’de bir ilk olan hipoalerjenik sir ağda bantları ile kuaför kalitesinde ağda uygulamalarını evlerimizde yapmamız mümkün. (Milliyet)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türkiye’nin genç yılları! Çok konuşulan fotoğraf...
Türkiye’nin genç yılları! Çok konuşulan fotoğraf...
İYİ Parti ve HDP’den gizli ittifak tartışması
İYİ Parti ve HDP’den gizli ittifak tartışması